Eesti Energia saaks avatud turul võidukamalt elektrit müüa ja 2016. aastal rajatav vedelkütuse tööstuse oleks uus tootlikkuse kasvuvõimalus, selgitas Eesti Energia juht Sandor Liive võimalike tulevaste investorite kasutegurit.
„Selge on see, et ainult elektrimüügile oma storyt rajada ei saa,“ ütles Liive. Ainuüksi põlevkivil elektritootmine paiskaks õhku liialt palju CO2-te ja normide täitmine muutuks keerukaks.
Seega omab 2016. aastal avatav vedelkütuse tööstus oleks Liive sõnul investori jaoks teine kasumlik samm. Kuid ka ainult vedelkütuse tootmisega Eesti Energia tulevikus piirduda ei kavatse: „Kui ainult õli müüa, müüd sa vaid potentsiaali,“ ütles Liive.
Liive arvates oleks börsile minnes investoril tulus investeerida juba selle pärast, et Eesti Energia on alati olnud kasumlik ettevõte.
Artikkel jätkub pärast reklaami
2011-2013 aga näeb ette suurinvesteeringuid. Raskuskese on pandud 2013 aasta peale. Aga Eesti Energia vajab rahasüsti juba kiiremini. „Plaan peab olemas olema enne. Omakapital peab olemas olema suurte projektide elluviimiseks,“ lisas Liive. Ta lisas, et vastasel juhul pole võimalik arengutegevuseks laenu saada.
Täna on valitsus veel ristteel, kas vajalik raha saadakse Eesti Energia börsileviimisega või viiakse järgmisel aastal läbi võlakirjade emissioon. Viimase variandi peale ütles majandusminister Juhan Parts: „Milleks eesti riigil võlakirju, kui tal pole otseselt laenu vaja. Pole võimalik öelda nui neljaks, et riik peaks otsima oma kapitali. Aga kui otsustatakse nii, küll ta siis otsib,“ ütles Parts. Tema arvates oleks riigil parem riske jagada ehk osa ettevõttest börsile viia.
Parts lisas, et poliitiliselt võib börsile mineku plaan saada väga palju poliitilist vastukaja, kuid ta avaldas lootust, et propagandamürast hoolimata suudetakse teha ratsionaalseid otsuseid. Samuti pole oponendid tema jaoks piisavalt selgelt lahti seletanud riigi julgeolekuriski, millest nad kõnelevad.
Valitsuskabinet kaalub järgnevad nädalad kahe lauale jäänud variandi vahel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Peaminister Andrus Ansipi hinnangul pole mõistlik teha otsust Eesti Energia börsile viimise kohta enne järgmise aasta kevadet, mil selgub Eesti üleminek eurole.
Eesti Energia ei kavatse kunagi muutuda vaid õlifirmaks, me oleme siiski energeetikafirma, ütles ettevõtte juhatuse esimees Sandor Liive.
Eesti Teaduste Akadeemia koostas eilese kuupäevaga teate, milles nendib, et ei poolda Eesti Energia börsile viimist, sest sellega kaotab riik strateegilise tähtsusega ettevõtte üle täieliku kontrolli.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.