Eesti Teaduste Akadeemia koostas eilese kuupäevaga teate, milles nendib, et ei poolda Eesti Energia börsile viimist, sest sellega kaotab riik strateegilise tähtsusega ettevõtte üle täieliku kontrolli.
Akadeemikute hinnangul ei tohiks riigiorganid korrata kümne aasta taguseid NRG-laadseid otsuseid niivõrd olulises küsimuses.
Teaduste Akadeemia märgib teates, et riik plaanib börsile viia Eesti Energia põhilise osa - põlevkivi kaevandamise, elektri ja põlevkiviõli tootmise ning elektri ülekande jaotusvõrgu. "Oleme seisukohal, et riigile strateegilise tähtsusega,
energeetilist julgeolekut tagava ja rahvusvahelist tehnouuendust pakkuva ettevõtte tootmisosa tuleb jätta riigi omandisse," ütlevad selgelt välja oma arvamuse akadeemikud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Samuti märgiti teates ära, et akadeemia energeetikanõukogu 30. oktoobri istungil olid Eesti Energia börsilemineku vastu kõik kohalviibivad nõukogu liikmed ja samale seisukohale asus eelmisel nädal akadeemia juhatus.
Peaminister Andrus Ansip ütles eile, et enne selgust euro kasutuselevõtu osas pole sugugi kindel, kas Eesti Energiale täiendava omakapitali kaasamine toimub just avaliku aktsiamüügi kaudu, sest investeeringuteks vajalike vahendite leidmiseks on mitmeid valikuid, vahendas ERR .ee.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi arvates ei ole vahet Eesti Energia börsileviimise ja võlakirjade vahel, ära kuluvad mõlemad.
Uueks Eesti kroonijuveeliks nimetatud Eesti
Energia suurejoonelised plaanid nõuavad kümneid miljardeid kroone lisaraha.
Rahahädas riik võtab ettevõttest samal ajal välja sadu miljoneid kroone
dividende. Mõtet ettevõtte börsile viia on aga poliitikud mitu aastat veeretanud
nagu kuuma kartulit - ühtki mõistlikku otsust pole siiani sündinud.
Peaminister Andrus Ansipi hinnangul pole mõistlik teha otsust Eesti Energia börsile viimise kohta enne järgmise aasta kevadet, mil selgub Eesti üleminek eurole.
Peaminister Andrus Ansip ei pea mõistlikuks Eesti Energia börsiletulekut 2010 aprillis või mais, kuna eeelnevalt tuleks ära oodata Euroopa Ülemkogu otsus euro osas.
Baltikumi investorid saavad nüüd märkida Läti taristufirma LAU Infra Groupi aktsiaid. Tegemist on esimese korraga, kui Läti riigile kuuluv ettevõte kaasab kapitali aktsiate avaliku pakkumise kaudu. Ligi 100 miljoni euro suuruse aastakäibega kasumlik ettevõte plaanib kaasatud kapitali kasutada kasvu kiirendamiseks ning prognoosib esimesel kahel aastal IPO investoritele keskmiselt 7-protsendist dividenditootlust.