“Eestil oleks mõistlik vastu võtta Euroopa Liidu uus heitmekvootide süsteem ETS2, sest selle tühistamine jätaks riigi ilma märkimisväärsest toetusrahast,” ütles Äripäeva ajakirjanik Karmen Laur hommikuprogrammis.
Lauri sõnul kaotaks Eesti ETS2 ärajäämise korral kuni 186 miljonit eurot Euroopa Liidu sotsiaalsest kliimafondist. Suurem osa sellest rahast on kavandatud kortermajade renoveerimise toetamiseks.
Kuigi ETS2 toob kaasa kütusehindade tõusu, peab Laur süsteemi tühistamist ebarealistlikuks, sest Euroopa Liidus puudub selleks laiem toetus. “Pigem on mõistlik võtta see 186 miljonit vastu,” ütles ta.
Lauri hinnangul võiksid antud olukorras suurimad võitjad olla väiksema sissetulekuga leibkonnad ja vanemate kortermajade elanikud, kes saaksid toetuste abil oma kodud energiatõhusamaks renoveerida. Kaotajateks oleksid aga eelkõige autojuhid ja kütusetarbijad, kelle jaoks tähendaks ETS2 kõrgemaid energiakulusid.
Ajakirjaniku sõnul peaks Eesti keskenduma sellele, kuidas muudatus võimalikult sujuvalt ellu viia, sest ETS2 rakendumisest pääsemine ei paista praegu tõenäoline.
Küsis Juhan Lang.
Fotol Viru Keemia Grupi tehas. Foto: Arno Mikkor
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.