• OMX Baltic0,07%308,36
  • OMX Riga0,00%900,07
  • OMX Tallinn0,19%2 102,56
  • OMX Vilnius0,15%1 452,65
  • S&P 500−1,44%7 365,46
  • DOW 30−0,09%51 666,84
  • Nasdaq −2,21%25 587,04
  • FTSE 100−0,02%10 426,52
  • Nikkei 225−0,88%69 174,97
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%84,89
  • OMX Baltic0,07%308,36
  • OMX Riga0,00%900,07
  • OMX Tallinn0,19%2 102,56
  • OMX Vilnius0,15%1 452,65
  • S&P 500−1,44%7 365,46
  • DOW 30−0,09%51 666,84
  • Nasdaq −2,21%25 587,04
  • FTSE 100−0,02%10 426,52
  • Nikkei 225−0,88%69 174,97
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%84,89
Uueks Eesti kroonijuveeliks nimetatud Eesti Energia suurejoonelised plaanid nõuavad kümneid miljardeid kroone lisaraha. Rahahädas riik võtab ettevõttest samal ajal välja sadu miljoneid kroone dividende. Mõtet ettevõtte börsile viia on aga poliitikud mitu aastat veeretanud nagu kuuma kartulit - ühtki mõistlikku otsust pole siiani sündinud.
Börsilt hangitav raha jääks ettevõttesse, vajalikud investeeringud saaks tehtud, seejuures ei pea riik sentigi kulutama. Tõehetk on siiski lähedal. Majandusminister Juhan Partsi moodustatud ekspertkomisjon koostas Eesti Energia rahastamiseks kaks lahendust, mida valitsus asub sel nädalal arutama. Üks variant on, et lisaraha paneb ettevõttesse riik, teine - ettevõte läheb börsile, emiteerides täiendavalt aktsiaid, seejuures erainvestoreile müüdaks kuni kolmandik ettevõttest.
Äripäev toetab teist varianti - Eesti Energia börsile viimist, sest lisaks sellele, et hangitav raha jääks ettevõttele, ei tooks see kaasa lisakulusid riigile. Esimese variandi kahjuks räägibki tõsiasi, et riigil lihtsalt pole raha, millega toestada ettevõtte investeerimisvajadusi.
Kaksipidi arvamisi ei peaks seega ka valitsusest tulema, pealegi on mõlemad valitsuspartnerid - nii Reformierakond kui ka IRL pooldanud selle riigiettevõtte börsile viimist.
Komistuskiviks võib saada parlament, kus eeskätt keskerakondlased ja rahvaliitlased on riigiettevõtete müügi põhimõttelised vastased ning nende arvamust on keeruline ka ratsionaalsete argumentidega mõjutada, aga usutavasti mitte päris võimatu.
Selge on aga, et ettevõte praegusel viisil kindlasti mitte jätkata ei saa. Eesti Energia juht Sandor Liive on meedias rõhutanud, et raha on vaja kohe, muidu on aastaks 2013 kõik plaanid uppis. Ja sama selge on, et riik ei suuda mitmelgi järgmisel aastal ettevõttesse raha juurde pumbata - reservidest ei tohi seda võtta. Ja sama halb on riigi teine võimalus - anda võlakirju ja neist saadud raha ettevõttesse paigutada -, sest see kahandab Eesti võimalusi euro käivitamiseks.
Laenu juurde võtta - 5 miljardit juba on kaelas -, et investeerimisvajadust rahuldada, läheks praegu liiga kulukaks. Laen tuleks odavamalt kätte siis, kui ettevõte on börsil, see lisab ettevõttele usaldusväärsust, ja on suurendanud täiendavate aktsiate emiteerimisega omakapitali.
Seega jõuab arutlus varem või hiljem börsile mineku plussideni. Ja neid on veel terve hulk: ettevõte muutub avatumaks, kaasatud kapital kasvatab ettevõtte väärtust, ta on arvestatavam partner teistele energiafirmadele energiaturu avanemisel.
Uue tähe tulek börsile meelitaks suurt raha taas Eestisse ja börs ärkaks ellu. Pensionifondidel oleks, kuhu raha panna (rämpsvõlakirjade asemel) ja pensionikogujadki oleks uhkemad - nende raha toetab Eesti majandust. Tõesti, ostaks või isegi, nagu ütleb peaminister.
Autor: 1706-aripaev

Seotud lood

Uudised
  • 06.11.09, 18:21
Parts: Eesti Energia võiks emiteerida aktsiad kuni 9,4 mld krooni eest
Eesti Energia investeeringute rahastamiseks tuleb energiakompanii kas börsile viia ja kuni 9,4 mld krooni eest aktsiaid emiteerida või riigil ettevõttesse miljardeid süstida, tõdeb majandus- ja kommunikatsiooniministeerium valitsuseni jõudnud ettepanekutes.
Uudised
  • 12.11.09, 15:26
Ansip: praegu pole EE börsileminek mõistlik
Peaminister Andrus Ansip ei pea mõistlikuks Eesti Energia börsiletulekut 2010 aprillis või mais, kuna eeelnevalt tuleks ära oodata Euroopa Ülemkogu otsus euro osas.
Uudised
  • 26.11.09, 13:10
Ansip eelistab lükata Eesti Energia börsiotsuse kevadesse
Peaminister Andrus Ansipi hinnangul pole mõistlik teha otsust Eesti Energia börsile viimise kohta enne järgmise aasta kevadet, mil selgub Eesti üleminek eurole.
Uudised
  • 11.11.09, 15:13
Liive: Eesti Energiast ei saa õlifirmat!
Eesti Energia ei kavatse kunagi muutuda vaid õlifirmaks, me oleme siiski energeetikafirma, ütles ettevõtte juhatuse esimees Sandor Liive.
  • ST
Sisuturundus
  • 12.06.26, 12:17
Nõukogude reostusest Põhjamaade jätkusuutlikkuseni: kuidas keskkonnaaktivism kujundas Eesti iseseisvust
Eesti tee iseseisvuse taastamiseni oli tihedalt seotud keskkonnaalaste protestidega, millest algas ka keskkonna-alane koostöö Põhjamaade naabritega.

Liitu kirjaga

Telli uudiskiri

Hetkel kuum

Kontaktid

Liitu uudiskirjaga 1

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 1

Rikaste TOP 500

1
Kristo Käärmann
1 699 200 000
2
Markus Villig
1 248 400 000
3
Taavet Hinrikus
1 138 400 000
4
Raul Kirjanen
637 100 000
5
Margus Linnamäe
590 600 000

Liitu uudiskirjaga 2

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 2

Podcastid

Kaubanduse Aastakongress 2024

Kaubanduse Aastakongress 2024

Eesti majanduses on keerulised ajad - majandus ei kasva, investorid kardavad sõda, tarbijad ostavad üha enam välismaa e-poodidest. Eesti hinnatase päris mitmes kategoorias ületab Euroopa Liidu keskmist. Aga igale langusele järgneb tõus ja pärast vihmaseid päevi paistab taas päike.

  • Toimumiskoht:
    T1 Tallinn Venue
  • PRO

Eesti ettevõtete tervis

77.7%
12.7%
9.6%
Krediidihinnang

Ettevõtete tervis

(Hea, rahuldava ja halva krediidihinnanguga ettevõtete arv)
Toetajad
  • A.Tammel
  • Alltech
  • Baltic Agro

Kontaktid

Tagasi Äripäeva esilehele