Vaatamata keerulistele aegadele on ka
praegu Tallinna börsil aktsiaid, mida märkida, ütles ASi Mainor nõukogu
esimees.
Mitmekülgse aktsiaportfelliga Ülo Pärnits tunnistas, et pingsalt ta enda portfellis olevate börsiettevõtete aktsiaid ei jälgi. Pigem on ta keskendunud oma ettevõtetele ja nende käekäigule, et mitte hammasrataste vahele jääda.„Selle aasta tulemused on ikkagi suhteliselt head. Mis seal ikka katki on, arvestades, et eelmisel aastal olid tulemused veel head,“ kommenteeris ta osade ettevõtete kehvapoolseid kasuminumbreid, viidates keerukatele aegadele majanduses.
Investor enda aktsiad liigutada ei kavatse. „Las seisab. Ühed räägivad, et tõusevad. Teised, et langevad. Eks näis, kellel õigus on,“ lausus Pärnits. Ta möönis, et välismaiste aktsiate müümisega on ta hiljaks jäänud, seetõttu kavatseb ta neid aktsiaid hoida.
Investoril, kellel on tahtmist ja vaba raha, leiab siiski ka praegu aktsiaid, mida Tallinna börsilt tasuks osta. „Näiteks Eesti Telekom ja Tallinna Vesi, mis on üpris stabiilsed firmad. Ka Baltika, millel on väga tugev juhtkond ja ideoloogia. Küll Baltika nendest olukordadest välja tuleb,“ oli Pärnits kindel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Investor ei suhtu etteheitvalt ettevõtetesse, kes veel mõned kuud tagasi optimistlikke signaale välja andsid, kuid vaatamata sellele nüüd suurest kahjumist on teatanud. „Võib-olla nad täiesti siiralt uskusid seda. Ehk peaksid nad olema konservatiivsemad, kuid sel juhul heidetaks neile ette seda, et nad õigel ajal tõusu ei prognoosinud. Praegu on majandusolukord küllaltki ettearvamatu,“ arutles Pärnits.
Pärnits tuletas meelde, et tegelikult on juba poolteist aastat räägitud, et poole aasta pärast läheb majanduses paremaks, kuigi tegelikkuses paranemise märke näha ei ole.
Seotud lood
Eelmise aasta majandustuuled pühkisid
minema suure osa Eesti börsiettevõtete kasumitest. Kaotajaterivi juhtisid
Olympic, Silvano ja Baltika, jõudsalt vastutuult rühkisid vaid
Norma, Starman ja Tallinna Sadam.
Lenne üks omanikke Urmas Leeman leidis, et
Olympic oleks võinud saata eelnevalt välja kasumihoiatuse, mitte investoreid
hiigelkahjumiga ehmatada.
Üsna palju Eesti investoreid oleksid nagu
aimanud halba ja jõudsid täna hiigelkukkumise teinud Baltika ja Olympic EG
aktsiad varem ära müüa, selgub Eesti väärtpaberikeskuse statistikast.
Kosmosehuviline internetiärimees ja
Olympicu aktsiate omanik Raivo Hein leiab, et Olympicu kahjum on pigem tulnud
varade allahindamisest ja loodetavasti jääb see üheks viimaseks kukkumiseks.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.