Valitsus eesotsas peaminister Andrus
Ansipiga saatis täna riigikokku eelnõu viimase vaba
raha, stabiliseerimisreservi vahendite kasutuselevõtmise kohta.
Eelnõu näeb ette võtta 1. augustiks kasutusele "stabiliseerimisreservi vahendeid üldmajanduslike riskide vähendamiseks läbi 2009. aasta riigieelarve kulude ja tulude vahe katmise summas 3,5 miljardit krooni".
Valitsuse põhjenduses on kirjas, et eelmisel aastal alguse saanud ülemaailmne majanduskriis on Eesti majanduse viinud langusfaasi tuues kaasa eelarvedefitsiidi, kuna riigieelarve tulud laekuvad eelarves kavandatust oluliselt väiksemas mahus.
Seotud lood
Stabiliseerimisreservi kasutamisest on
räägitud alates sellest, kui arutati 8 miljardi kroonist kärbet,
ütles peaminister Andrus Ansip valitsuse pressibriifingul.
Aastaid silmaterana hoitud ning praeguseks
7,2miljardiliseks kasvanud stabiliseerimisreserv võidakse lähiajal kasutusele
võtta, sest ülejäänud riigireservid sulavad kevadisest lumest nobedamalt.
Valitsus otsustas täna võtta
stabilisatsioonireservist kasutusele 3,5 miljardit krooni, lisaks laenatakse
eelarve lappimiseks 6,5 miljardit krooni.
Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi
kirjutab ajaveebis, et sotside jonni taga ei ole ainult "Ivari, Jüri ja Eiki"
põhimõtted. Samuti väidab ta, et "iga kuu tiksub miljard ja kaks
miinust", viidates riigireservide peatsele lõppemisele.
Scandagra Eesti AS-i viljaäri juhi Marge Pähkli ja teraviljaostujuhi Urbo Viliberti sõnul kõigub nisu hind praegu kitsas vahemikus ning suuremaid hinnahüppeid ei nähta. Võrreldes eelmise saatega on nisu päevahind langenud ligikaudu 4–5 eurot tonni kohta ning turu peamine fookus on jätkuvalt ilmastikul.