• OMX Baltic0,07%308,36
  • OMX Riga0,00%900,07
  • OMX Tallinn0,19%2 102,56
  • OMX Vilnius0,15%1 452,65
  • S&P 500−1,02%7 396,73
  • DOW 300,13%51 780,59
  • Nasdaq −1,54%25 763,79
  • FTSE 100−0,09%10 428,85
  • Nikkei 225−3,55%69 788,38
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%84,78
  • OMX Baltic0,07%308,36
  • OMX Riga0,00%900,07
  • OMX Tallinn0,19%2 102,56
  • OMX Vilnius0,15%1 452,65
  • S&P 500−1,02%7 396,73
  • DOW 300,13%51 780,59
  • Nasdaq −1,54%25 763,79
  • FTSE 100−0,09%10 428,85
  • Nikkei 225−3,55%69 788,38
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%84,78
Tallinnas toimunud kõrgetasemelisel energiajulgeoleku ümarlaual rõhutas poliitik ja IRLi juht Mart Laar, et Eesti peab vähendama Vene gaasi osakaalu.
Laar ütles, et Eestil seisavad käesoleval aastal energiavaldkonnas ees 15-20 aastase järelmõjuga otsused ja, et Eesti peab looma rohkem ühendusi Skandinaaviamaadega, vähendama Vene gaasi osakaalu, toetuma energiasuhetes tugevamini energiahartale ning võitlema kätte eritingimused CO2 kvootide osas.
"Kõige hullem oleks passiivselt oodata, et küll kõik kuidagi laheneb," märkis Laar. Tema sõnul tuleb seni kui CO2-küsimus Eesti jaoks ELi tasandil oma lahendust ootab, aktiivselt otsida alternatiivseid võimalusi. Võrreldes näiteks leedukatega on Eesti poliitiku sõnul Skandinaaviamaadega energia-ühenduste lepingute sõlmimisel passiivne olnud.
"Kolme aasta pärast täielikult Vene gaasist sõltuma jäädes ei oleks me mitte üksnes nende hea- või pahatahtlikkuse mängukanniks – idanaabritel võib gaasist ka puudu tulla. Nii et hoidku siis Jumal külmade talvede eest Venemaal! Kui neil tekib siseturul puudus, siis sõidetakse välislepingutest üle," rääkis ta.
Laari sõnul oleks Vene gaasi osakaalu suurendamine Eesti majanduses suur viga. "Meil tuleb teha rohkem koostööd energiahartaga. Kui Venemaa energiaharta lepingut ei ratifitseeri, kujutab see lisaks Eestile ohtu ka kogu Euroopale," oli tema seisukoht.
Energiaharta energiatõhususe ja investeeringute direktoraadi vanemekspert Boyko Nitzov julgustas Eestit rohkem ära kasutama energiaharta lepingu võimalusi, mis tagavad mitmepoolse võrdväärse kohtlemise raamistiku investeeringute, vabakaubanduse ja energeetiliste materjalide transiidi kaitsmiseks. „See on eriti tähtis maailmas, kus energiatööstuse struktuur on muutunud. Kui 20-30 aastat tagasi kuulus enamik maailma süsivesinikuressursse ’klassikalistele’ erafirmadele, siis nüüd on ca 90% riigiosalusega ettevõtete käes. Seetõttu on riikide poliitilistel huvidel palju suuremad võimalused vaba konkurentsituru mängumaale sisenemiseks. Tekkinud on struktuuride ebakõla: paljud primaarenergiat importivad maad liberaliseerivad oma turge lähtuvalt konkurentsi põhimõtetest, samal ajal kui mõned peamistest tarnijariikidest seavad piiranguid välisinvesteeringutele ning ehitavad üles riiklikult kontrollitud monopole. Seda tuleb avalikult analüüsida ja riskidele tähelepanu juhtida,“ rääkis Boyko Nitzov.
Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive tõi Eesti energiamaastiku võtmeküsimustena esile ühenduste loomise Põhjamaade ja Leedu-Poola suunal, et luua suur elektriturg ja mitte sõltuda Venemaast. „Tähtis on ka tollimaksude kehtestamine Euroopa Liidu ja Venemaa piiril ning Vene impordi reguleerimine,“ ütles Liive. „C02 maksuga annab Euroopa Liit eelise Venemaa ettevõtetele, kuna need toodavad elektrit ilma C02 maksu tasumata ent müüvad seda napilt alla koos C02 maksuga tootmise hinna. Euroopa mängib Venemaa ettevõtetele kasumi kätte.“

Seotud lood

Uudised
  • 22.02.08, 18:19
Mart Laar: investeerimine õlitab majandusmootorit
Endine peaminister Mart Laar rääkis LHV ajakirjale Investeeri!, et investeerimine on majandusele sama hädatarvilik kui õli töötavale mootorile.
Uudised
  • 08.02.08, 20:14
Mart Laar soovitab riigil toetada Eesti IT-eksporti
Ekspeaminister Mart Laari sõnul peaks Eesti riik toetama siinsete IT-ettevõtete eksporti.
Uudised
  • 25.02.08, 16:36
Laar: poliitikud tõmbasid jälle rusikad rulli
Mart Laar nuriseb, et kohe pärast vabariigi aastapäeva läks igapäevapoliitikas taas üksteise materdamiseks lahti. Ta teatas samas, et ei taha Siim Kallase Brüsseli-kohta.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.06.26, 11:25
Scandagra ekspert: nisuturul hinnatõusuks praegu tuge ei nähta
Scandagra Eesti AS-i viljaäri juhi Marge Pähkli ja teraviljaostujuhi Urbo Viliberti sõnul kõigub nisu hind praegu kitsas vahemikus ning suuremaid hinnahüppeid ei nähta. Võrreldes eelmise saatega on nisu päevahind langenud ligikaudu 4–5 eurot tonni kohta ning turu peamine fookus on jätkuvalt ilmastikul.

Liitu kirjaga

Telli uudiskiri

Hetkel kuum

Kontaktid

Liitu uudiskirjaga 1

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 1

Rikaste TOP 500

1
Kristo Käärmann
1 699 200 000
2
Markus Villig
1 248 400 000
3
Taavet Hinrikus
1 138 400 000
4
Raul Kirjanen
637 100 000
5
Margus Linnamäe
590 600 000

Liitu uudiskirjaga 2

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 2

Podcastid

Kaubanduse Aastakongress 2024

Kaubanduse Aastakongress 2024

Eesti majanduses on keerulised ajad - majandus ei kasva, investorid kardavad sõda, tarbijad ostavad üha enam välismaa e-poodidest. Eesti hinnatase päris mitmes kategoorias ületab Euroopa Liidu keskmist. Aga igale langusele järgneb tõus ja pärast vihmaseid päevi paistab taas päike.

  • Toimumiskoht:
    T1 Tallinn Venue
  • PRO

Eesti ettevõtete tervis

77.7%
12.7%
9.6%
Krediidihinnang

Ettevõtete tervis

(Hea, rahuldava ja halva krediidihinnanguga ettevõtete arv)
Toetajad
  • A.Tammel
  • Alltech
  • Baltic Agro

Kontaktid

Tagasi Äripäeva esilehele