• OMX Baltic0,07%308,36
  • OMX Riga0,00%900,07
  • OMX Tallinn0,19%2 102,56
  • OMX Vilnius0,15%1 452,65
  • S&P 500−1,44%7 365,46
  • DOW 30−0,09%51 666,84
  • Nasdaq −2,21%25 587,04
  • FTSE 100−0,09%10 428,85
  • Nikkei 225−3,55%69 788,38
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%84,81
  • OMX Baltic0,07%308,36
  • OMX Riga0,00%900,07
  • OMX Tallinn0,19%2 102,56
  • OMX Vilnius0,15%1 452,65
  • S&P 500−1,44%7 365,46
  • DOW 30−0,09%51 666,84
  • Nasdaq −2,21%25 587,04
  • FTSE 100−0,09%10 428,85
  • Nikkei 225−3,55%69 788,38
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%84,81
Veebruari teine pool on kohaliku börsiindeksi liikuma pannud ja aktsiaraamatutest nähtub, et suure ostuhuvi taga võib olla teada-tuntud Norra naftafond.
Tallinna börs.
  • Tallinna börs.
  • Foto: Scanpix
Tallinna börsil noteeritud ettevõtted ei ole fundamentaalnäitajate poolest teab mis odavad. Neljanda kvartali majandustulemused vastasid laias laastus ootustele ning väljavaated kasvada ja kasumlikkust kergitada paistavad võrdlemisi piiratud. Maailma finantsturud visklevad ebamäärase tuleviku ees sinna-tänna. Sellises olukorras on OMXT napilt kahe nädalaga kerkinud kuus protsenti.
Norra riigi „toetus“
Olen juba rohkem kui tosinkond aastat jälginud Tallinna börsi, mis teadupärast on alati olnud õhuke ja ebalikviidne ning paraku kipub aastast aastasse käivet veelgi kaotama. Sestap olen ka märganud, et siinsete hinnaliikumiste taga on väga tihti välismaised institutsionaalsed investorid. Fondide sisseostud upitavad hindu ja kui mõni fond otsustab oma osalusest ühes või tihtilugu isegi mitmes Tallinna börsiettevõttes loobuda, siis pannakse fundamentaali jälgiva kohaliku väikeinvestori närv tõsiselt proovile.
Paistis nii, et ka seekordse ootamatu elavnemise, kui teatud aktsiad arvestatava käibega päevast päeva tõusma hakkasid, pidi tingima mingi välisfond. Ning tõepoolest, börsiettevõtete aktsiaraamatutesse on ilmunud uus nimi: Norra valitsus. Veebruari lõpu seisuga on Norra omandanud Citibanki vahendusel umbkaudu pooleprotsendilise osaluse Olympicus, Silvanos ja Tallinna Kaubamajas, soetanud üle miljoni Tallinki aktsia ja võtnud näpuotsaga ka Merko Ehitust.
Ei saa küll kindlalt väita, aga võib suure tõenäosusega oletada, et „Norra valitsus“ on riigi reservfond ehk Norra naftafond, mis investeerib naftatulusid praeguste ja tulevaste Norra pensionäride jaoks. Kui nii, siis võime eeldada, et tegemist on väga pikaajalise investoriga. Tõsi, hiljuti on tulnud teateid, et naftatulude kahanemise tõttu on Norra riik asunud reservist raha välja võtma, niisiis kindel ei või milleski olla.
Iseenesest on ju tore, et aeg-ajalt mõni välisinvestor meid leiab. Oleks neid siin rohkem kauplemas, võiks Tallinna börsile jälle elu sisse puhuda ja leiaksid sellised ühe investori soolod ka ehk hõlpsamini vastaspoole.
Kas väikeinvestori võimalus?
Spekulandi võimalus on praegu toimuv kindlasti. Nii mõnigi mu tuttav on suurinvestorite käitumist jälgides tabanud võrdlemisi hästi hetke, mil hinnasurve ülemüüdud aktsiale lakkab ja kurss ülespoole korrigeerub. Või siis sõitnud suurinvestori ostuhuvi ära kasutades nii-öelda kiiluvees kaasa. Minu investeerimisstrateegiaga selline kauplemine kokku ei sobi. Just kauplemiseks ma seda nimetan, niivõrd kui meie börsil üldse kauplemisest saab rääkida. Perspektiiv oleks maksimaalselt mõne nädala pikkune ja nõuaks päevast päeva närvilist turujälgimist.
Samas ei jää mul muud üle kui heaks kiita Norra fondi valikut. Kuuluvad ju Tallink ja Olympic ka minu portfelli, mis nüüd jälle pisut kosutust saab. Kaubamaja ostmisega jäin juba ammugi hiljaks, seda pean endale tunnistama. Silvanot ja Merkot hoian pikas perspektiivis sihikul. Huvitav siiski, et pole ostetud Tallinna Vett.
Aga nagu öeldud, suurinvestori meeleolud on minusugusele väikesele tegijale kauged ja hoomamatud. Mina jälgin aktiivselt ettevõtete tulemusi ja eelistan selliseid rallisid ohutust kaugusest vaadata.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.26, 16:42
Eesti investorid märkisid Leedu kinnisvarahaldaja võlakirjapakkumisest ligi viiendiku
Eesti investorid panustasid Leedu kinnisvarahalduse ja inseneeriteenuste grupi Civinity võlakirjaemissiooni 2,37 miljonit eurot, mis moodustas ligi viiendiku kogu kaasatud summast. Ettevõte kaasas emissiooniga kokku 13,54 miljonit eurot, mis on kontserni ajaloo suurim ühe emissiooni tulemus.

Liitu kirjaga

Telli uudiskiri

Hetkel kuum

Kontaktid

Liitu uudiskirjaga 1

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 1

Rikaste TOP 500

1
Kristo Käärmann
1 699 200 000
2
Markus Villig
1 248 400 000
3
Taavet Hinrikus
1 138 400 000
4
Raul Kirjanen
637 100 000
5
Margus Linnamäe
590 600 000

Liitu uudiskirjaga 2

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 2

Podcastid

Kaubanduse Aastakongress 2024

Kaubanduse Aastakongress 2024

Eesti majanduses on keerulised ajad - majandus ei kasva, investorid kardavad sõda, tarbijad ostavad üha enam välismaa e-poodidest. Eesti hinnatase päris mitmes kategoorias ületab Euroopa Liidu keskmist. Aga igale langusele järgneb tõus ja pärast vihmaseid päevi paistab taas päike.

  • Toimumiskoht:
    T1 Tallinn Venue
  • PRO

Eesti ettevõtete tervis

77.7%
12.7%
9.6%
Krediidihinnang

Ettevõtete tervis

(Hea, rahuldava ja halva krediidihinnanguga ettevõtete arv)
Toetajad
  • A.Tammel
  • Alltech
  • Baltic Agro

Kontaktid

Tagasi Äripäeva esilehele