• OMX Baltic0,24%307,86
  • OMX Riga−0,24%900,07
  • OMX Tallinn0,06%2 098,97
  • OMX Vilnius0,64%1 448,93
  • S&P 5001,08%7 500,58
  • DOW 300,14%51 564,7
  • Nasdaq 1,91%26 517,93
  • FTSE 1000,04%10 367,2
  • Nikkei 2251,55%72 353,96
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,87
  • GBP/EUR0,00%1,15
  • EUR/RUB0,00%84,18
  • OMX Baltic0,24%307,86
  • OMX Riga−0,24%900,07
  • OMX Tallinn0,06%2 098,97
  • OMX Vilnius0,64%1 448,93
  • S&P 5001,08%7 500,58
  • DOW 300,14%51 564,7
  • Nasdaq 1,91%26 517,93
  • FTSE 1000,04%10 367,2
  • Nikkei 2251,55%72 353,96
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,87
  • GBP/EUR0,00%1,15
  • EUR/RUB0,00%84,18
Riigikogu IRLi fraktsiooni liige, endine majandus- ja peaminister Juhan Parts võttis üksipulgi ette uue koalitsiooni kokkupandud maksupaketi ja seletas Delovõje Vedomostile, mida ta ühest või teisest ideest arvab.
Juhan Parts
  • Juhan Parts
  • Foto: Eiko Kink
Juhan, kuidas te suhtute valitsuskoalitsiooni uude maksupaketti?
See on suur. Küsige.
Nad tahavad tõsta maksuvabastuse 500 eurole kuus.
See on just see muutus, mille ma ise algatasin enne 2015. aasta valimisi. Huvitav, et me keskerakondlastega mõtleme siin ühtemoodi. Tõsi, nemad näevad seda kui progresseeruvat tulumaksu, aga meie kui abi neile inimestele, kes seda vajavad. Kui me valimistel selle ettepaneku välja käisime, naerdi meid välja. Aga me võtsime idee Ronald Reaganilt, kes tegi seda kõike 80ndate aastate USAs. Selle mõte on muuta olukord õiglasemaks ja tõsta keskmist palka maksvate Eesti firmade konkurentsivõimekust.
Kus siin on konkurentsivõimekuse tõstmine? Soomes on palgad niikuinii oluliselt kõrgemad?
See muudatus parandab VEIDI olukorda. Ikkagi on see samm edasi. Arvan, et see meede vähendab inimeste soovi töötada välismaal ja suurendab soovi tagasi tulla.
Arvestuste järgi on võit kuni 60 eurot kuus. Stimuleerimiseks vähevõitu.
Tööliste või bussijuhtide palkade erinevus on kuskil 500-700 eurot kuus. Aga iga samm, mille me teeme selles suunas, parandab tööturul olukorda.
Aga mida te arvate kavatsusest siduda auto registrisse kandmisel riigilõivu suurus CO2 heitmete hulgaga?
Üldiselt ma ei toeta seda ettepanekut. See on kehv idee ja see tuleb järgmisel nädalal üle vaadata. Kui me pidasime koalitsiooniläbirääkimisi, käis jutt sellest, et siduda tasu suurus auto võimsusega. Mõte oli selles, et inimesed läheksid üle „rahvaautodele“. See, mis pandi ette praegu, on halvasti mõeldud meede, mis tuleb järgmise nädala algul üle vaadata.
Kui seda ei tehta, kas siis IRL hääletab maksupaketi vastu?
Ma ei tahaks rääkida sellest, kas keegi on poolt või vastu. Ma lihtsalt ütlen välja oma arvamuse.
Hästi. Järgmine meede, gaasiaktsiisi tõus.
Ma olen alati öelnud, et gaasiga saab natuke mängida. Aga siin tuleb arvestada energiamahukate ettevõtetega. Neil firmadel, kes kasutavad palju gaasi, oleks võinud aktsiisi alandada. Siis poleks üldine tõus probleem. Euroopas on selline praktika.
Õlle ja siidri aktsiisi kahekordne tõus kahe aasta jooksul.
See on täiesti normaalne.
Reformierakondlased ütlevad, et see toob kaasa maapiirkondades toidupoodide sulgemise.
Ja mis, kas me peame säilitama kauplusi selleks, et inimesed saaksid purjus olla? Tuleb vaadata, mida me saame teha selleks, et maapoed funktsioneeriksid paremini kui praegu. Aga argumenteerida õlle müügiga on amoraalne. Mis teil seal järgmiseks on?
Sotsiaalmaksu vähendamise ärajätmine.
See on normaalne. Pooleprotsendine alandamine ei anna mingit efekti. Sisulise jutu asemel mängib Reformierakond loosungitega ja tegeleb ajupesuga. Sotsmaksu alandamine 0,5% ei paranda kuidagi meie ettevõtete palgaolukorda võrreldes Soome või Rootsiga. Miks me siis seda teeme? Sotsmaksu alandamine alla 5% ei anna midagi. Aga kuulutada, et maksuvähendamise ärajätmine on maailma lõpp, pole austatud Reformierakonna kolleegidest tõsiseltvõetav. Haridussüsteemis hea inglise keele õpetamine annab konkurentsivõimet silmas pidades palju rohkem. Ma olen seda küsimust uurinud.
Kas sotsiaalmaksu lage on vaja kehtestada?
Sellega tuleb tõsiselt tegeleda. Ja see on vaja fookusesse võtta. Koalitsioonileppes on see võimalus. Läbirääkimistel arutasime võimalust, et esimesed 1-2 aastat ettevõtted üldse sotsmaksust vabastada. Sellest võib olla väga tõhus abi IT-firmadele, idufirmadele. Nende jaoks on maksud kõige suurem probleem just esimesel tegevusaastal, kui nad alles alustavad. Aga kui nad juba tegutsevad turul, saavad nad maksudega normaalselt hakkama.
Dividendide maksulangetus kuni 14%.
See on normaalne.
Aga inimesed ei mõista, mis asi on „stabiilne dividendi väljamakse“, mis annab selleks õiguse.
Mina pole ekspert. Aga ilmselge on, et toimiv süsteem ärgitab ettevõtteid mitte investeerima ja dividende mitte välja maksma. Nad lihtsalt hoiavad raha arvel ja ei tee sellega midagi. On vaja julgustada aktsionäre dividende maksma.
Ja samal ajal tuua tagasi ettevõtete tulumaks?
Ei, sellist ideed pole. Aga seda tuleb arutada. See, mis toimis 15 aastat tagasi, ei pruugi täna enam töötada. Vaja on leida mingi variant, mis õhutaks innovatsioonitegevust. Innovaatilise majanduse liidrid Saksamaa ja Skandinaavia riigid teevad seda läbi kasumimaksu. Missugune otsus sobib Eestile? Valmis vastust mul ei ole. Sellega tuleb tegeleda.
Plaanitud hotellide käibemaksu tõus 9 protsendilt 14 protsendile ja selle ärajätmine.
Mina seda ei teeks. Aga suurt probleemi see endast ei kujuta. Keskerakondlased arvavad, et raha on liiga palju – no las siis olla. See pole põhimõtte küsimus.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.06.26, 11:00
Hairmagicu omanik Kristiina Kalev: juuksed pole lihtsalt osa inimesest, vaid ka osa tema enesekindlusest
Äripäeva raadio saates räägivad Hairmagicu asutaja Kristiina Kalev ja tema tütar, Cybercat juuksesalongis tegutsev Maria Kanter ettevõttest, mis on Eestis üks väheseid, kes valmistab juuksepikendusi ja parukaid algusest lõpuni kohapeal.

Liitu kirjaga

Telli uudiskiri

Hetkel kuum

Kontaktid

Liitu uudiskirjaga 1

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 1

Rikaste TOP 500

1
Kristo Käärmann
1 699 200 000
2
Markus Villig
1 248 400 000
3
Taavet Hinrikus
1 138 400 000
4
Raul Kirjanen
637 100 000
5
Margus Linnamäe
590 600 000

Liitu uudiskirjaga 2

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised. 2

Podcastid

Kaubanduse Aastakongress 2024

Kaubanduse Aastakongress 2024

Eesti majanduses on keerulised ajad - majandus ei kasva, investorid kardavad sõda, tarbijad ostavad üha enam välismaa e-poodidest. Eesti hinnatase päris mitmes kategoorias ületab Euroopa Liidu keskmist. Aga igale langusele järgneb tõus ja pärast vihmaseid päevi paistab taas päike.

  • Toimumiskoht:
    T1 Tallinn Venue
  • PRO

Eesti ettevõtete tervis

76.6%
12.5%
10.9%
Krediidihinnang

Ettevõtete tervis

(Hea, rahuldava ja halva krediidihinnanguga ettevõtete arv)
Toetajad
  • A.Tammel
  • Alltech
  • Baltic Agro

Kontaktid

Tagasi Äripäeva esilehele