Riigikogu rahanduskomisjon tegi olulise
muudatuse pensioni teise samba sissemaksete hüvitamise skeemi.
Muudatuse järgi säilib 1954. aastal ja varem sündinuile riigipoolsete sissemaksete vana 2+4 süsteem. "Eelmises väljatöötatud kavas oli üks puudujääk, mis ei arvestanud küllalt korrektselt sellega, et mehed ja naised lähevad kuni aastani 2016 pensionile erinevas vanuses," ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor.
Esialgses II samba hüvitamise skeemis oli õigus 2 + 4 süsteemi säilimisele isikutel, kes on sündinud 1951 ja varem. Tänased pensionieelikud, kes on sündinud 1954 ja varem saavad teha oma kontohaldurile avalduse selle aasta 1. oktoobrist 30. novembrini, mille alusel säilib neile 2+ 4 süsteem.
Seotud lood
Alates juunist on kaheks aastaks külmutatud
pensionimaksed teise sambasse, otsustati just tänasel valitsuse kabineti
koosolekul.
Kuna sotsiaalmaksust esimesse
pensionisambasse kogutav raha pole juba 2004. aastast väljamakstava pensioni
kulusid katnud, on riik aastatel 2004–2008 pensionidele teistest allikatest
juurde maksnud kokku 1,67 miljardit krooni.
Eesti Fondihaldurite Liidu hinnangul
väheneb inimeste II samba pension tulevikus 5%, kui vahepeal teha
maksetes kaheaastane paus, väidab LHV Varahalduse tegejuht Mihkel Oja.
Scandagra Eesti AS-i viljaäri juhi Marge Pähkli ja teraviljaostujuhi Urbo Viliberti sõnul kõigub nisu hind praegu kitsas vahemikus ning suuremaid hinnahüppeid ei nähta. Võrreldes eelmise saatega on nisu päevahind langenud ligikaudu 4–5 eurot tonni kohta ning turu peamine fookus on jätkuvalt ilmastikul.