Riik ei peaks maksumaksja arvel
kommertspankade halbu laene kinni maksma, leiab peaminister Andrus Ansip.
Ansip ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil, et suhtub skeptiliselt laenude refinantseerimise meetmesse. Peaminister märkis, et Eesti riigil ei ole ressurssi, et märkimisväärses ulatuses pankadele abi osutada. Pangalaenude refinantseerimiseks on riik planeerinud 400 miljonit krooni.
"400 miljoni puhul praktilist mõju olla ei saa, see on ju olematu raha pankadele," ütles Ansip. Kui kommertspank konkreetset laenu ei refinantseeri, miks peaks riik seda siis tegema, lisas ta.
"Riik ei peaks tegema rämpslaenupanka. Riik pole nii rikas, et maksumaksja arvelt halbu laene kinni maksta. Äririskid on ikka ettevõtja õlgadel. Ei tule sellist aega, et kasum on ettevõttel ja kahjum riigi kanda," märkis Ansip.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Peaministri sõnul tahab riik ettevõtete abipaketiga toetada eeskätt eksportivaid ettevõtteid.
Samas pankadele oleks abiks kava kasutada Euroopa Investeerimispanga vahendeid, millele riik annaks omapoolse garantiisumma ja mis annaks kommertspankadele võimaluse pakkuda eksportivatele ettevõtetel soodsama intressiga laenu.
Seotud lood
SEB analüütik Ruta Eier majanduse kukkumist
üllatavaks enam ei pea, küll aga oli kukkumine kiirem, kui algul
prognoositi.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.