• OMX Baltic0,2%307,75
  • OMX Riga−0,24%900,07
  • OMX Tallinn0,04%2 098,52
  • OMX Vilnius0,55%1 447,56
  • S&P 5001,08%7 500,58
  • DOW 300,14%51 564,7
  • Nasdaq 1,91%26 517,93
  • FTSE 100−0,35%10 363,27
  • Nikkei 2251,77%72 510,29
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,87
  • GBP/EUR0,00%1,15
  • EUR/RUB0,00%83,65
  • OMX Baltic0,2%307,75
  • OMX Riga−0,24%900,07
  • OMX Tallinn0,04%2 098,52
  • OMX Vilnius0,55%1 447,56
  • S&P 5001,08%7 500,58
  • DOW 300,14%51 564,7
  • Nasdaq 1,91%26 517,93
  • FTSE 100−0,35%10 363,27
  • Nikkei 2251,77%72 510,29
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,87
  • GBP/EUR0,00%1,15
  • EUR/RUB0,00%83,65
  • Ellen Jõgi
  • Mai Kroonmäe
Hommikuprogramm
00:00
Mertsina tulumaksutõusust loobumisest: ajastuse mõttes on see kummaline

Valitsus teatas teisipäeval, et kuna riigieelarve laekumine on olnud oodatust parem ja värske prognoos optimistlik, võivad nad loobuda tuleva aasta tulumaksutõusust. Selline maksupoliitika paneb aga majandusanalüütikud kukalt kratsima.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnas Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et valitsuse otsuse ajastus on kummaline. Tema sõnul toob maksuküüru kaotamine niigi kaasa majapidamiste ostujõu paranemise, kuid kahe otsuse koosmõjul halveneb riigieelarve seis veelgi. Mertsina rõhutas, et Eesti maksukoormus on juba praegu üks madalamaid Euroopas ning sellisel tasemel ei ole võimalik pikaajaliselt majandust ja avalikke teenuseid ülal pidada.

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor sõnas, et Eesti maksupoliitika on alati olnud huvitav fenomen. „Me teeme alati vastupidi – headel aegadel kulutame, halbadel hoiame kokku.” Nestor märkis, et rahvusvahelised organisatsioonid on juba kümneid aastaid soovitanud Eestile progressiivset tulumaksu, ettevõtete tulumaksu süsteemi muutmist ja varamakse. „Meie ikka teeme omamoodi. Esimene dogma murdus,” lisas ta, viidates automaksule. „Võib-olla 20 aasta pärast tuleb järgmine reform,” sõnas ta.

Intervjuus tuli veel juttu, miks on SEB oma tuleva aasta prognoosides optimistlikum kui Swedbank, milliseid elavnemise märke on turul näha ning miks on Eesti majandus Nestori sõnul „bipolaarne“.

Küsis Mai Kroonmäe.

Foto autor: Andras Kralla

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele