Kui novembri keskpaigaks pole veeteenuse hinda langetatud, kavatseb koduomanikke ühendav Eesti Omanike Keskliit pöörduda ASi Tallinna Vesi vastase hagiga Harju maakohtusse.
Keskliidu hinnangul ei tohi vee hinna langetamisega venitada, sest iga otsusega viivitatud nädal võtab tarbijate taskust umbes 320 000 eurot.
Keskliidu volikogu liikme Priit Värgi sõnul ei saa koduomanikud seoses konkurentsiameti ettekirjutusega veel veearvelt kolmandikku maha kirjutada, sest vee hinna langetamisel on mitmeid karisid.
"Mitmete ekspertide sõnul panustab veehiid venitamistaktikale, tarbijate taskust tulenevate rahavoost püütakse viimase hetkeni kinni hoida. Seega tõenäoliselt järgmise sammuna esitab veemonopol konkurentsiametile uue ning taaskord põhjendamatult kõrgete hindadega taotluse ja pärast negatiivset vastust võib Tallinna Vesi enne ajutise hinna kehtestamist paluda halduskohtult esialgset õiguskaitset," selgitas ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Omanike keskliidu teatel puudub esialgseks õiguskaitseks sisuline alus. "Kuid vaadates erinevate kohtuastmete hiljutisi kummastavaid otsuseid tarbijaõiguste tagamisel, ei ole võimalik täielikult välistada, et kohus siiski selle annab – see võib protsessi venitada aastate pikkuseks," märkis Värk.
Keskliit on varemgi Tallinna Vee vastu kohtus käinud. Tänavu juunis jõudis Harju maakohus seisukohale, et liiga kõrgete hindade osas tuleb pöörduda Tallinna linna poole, mitte veemonopoli poole. Tallinna linna kohtusse andmist omanike keskliit esialgu väldib. "See tähendaks sisuliselt minekut maksumaksja rahakoti kallale," selgitas Värk.
Hetkel valmistab omanike keskliit koos konkurentsiõiguse advokaatidega büroost Tamme Otsmann Ruus Vabamets ette uut hagi. Värk selgitas, et vana hagi esitamise ajal polnud riigikogus vastu võetud nn monopolide ohjeldamise seadusepakett veel rakendunud ning seetõttu on antud juhtumi korral õiguslik ruum muutunud. "Täna on oluline luua uue seaduse alusel selge tsiviilkohtupretsedent, kuidas veemonopol vastutab tarbija ees seadusega vastuolus olevate liigkõrgete hindade eest," rääkis ta.
Värgi ütlusel loodab omanike keskliit, et konkurentsiamet suudab sõltumatu regulaatorina küsimuse lahendada. "Veehinna langus võib luua positiivse pretsedendi, mis näitab, et sihikindla tegutsemise korral on ka ühel kodanikuorganisatsioonil võimalik tarbijaõigused maksma panna," sõnas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
ASi Tallinna Vesi juhatuse esimees Ian Plenderleith kinnitas, et ettevõte kavatseb enda õigusi igal juhul kohtus kaitsta ning vajadusel läheb rahvusvahelise tasandini välja.
Võttes aluseks tänastel tariifidel põhineva müügitulu ja konkurentsiameti poolt lubatud müügitulu vahe, tuleks ASil Tallinna Vesi langetada veeteenuse hinda 29%.
Esmaspäeval saatis konkurentsiamet Tallinna Veele ettekirjutuse, milles teavitati, et juhul kui veefirma ei esita hinnataotlust kehtivate veeteenuse hindade alandamiseks hiljemalt 14. novembriks 2011, plaanib konkurentsiamet astuda samme ja ühepoolselt alandada ettevõtte kehtivaid veeteenuse hindasid 29% võrra.
Riigikogu IRLi fraktsiooni esimehe Urmas Reinsalu sõnul näitab tänane konkurentsiameti ettekirjutus Tallinna Veele, et monopolide ohjeldamise seaduses praktikas töötab.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.