Rootsi tööstustööliste ametiühing nõuab tulevaks aastaks 3,7% suurust palgatõusu, mis analüütikute hinnangul on päris mõistlik nõudmine.
„Meie liikmed peavad saama osa majanduse toibumisest,“ kirjutab ametiühing oma läbirääkimiste platvormis.
SEB analüütik Daniel Bergvall ütles kommentaaris agentuurike TT, et ametiühingu nõudmine langeb enam-vähem kokku panga enda prognoosiga.
„See ei ületa oluliselt meie prognoose tuleva aasta palgatõusu kohta. Ning see 3,5%, mis me tulevaks aastaks prognoosisime, ei kujuta majandusele praegu ohtu. Viimased palgatõusud on olnud väga tagasihoidlikud. Oluline on, et palganõudmised edaspidi majanduse võimalusi ei ületaks, mis võiks kaasa tuua töötuse kasvu,“ ütles ta. „Meie prognoosist on number veidi kõrgem, kuid see on alles esimene välja öeldud number, mis annab alust arvata, et lõpptulemus on veidi madalam.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Nordea panga hinnangul peaksid palgatõusud Rootsis jääma tuleval aastal 2,5-3% piiresse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi statistikaameti esialgsel hinnangul kasvas Rootsi majandus teises kvartalis aasta baasil 5,3% ja eelnenud kvartaliga võrreldes 1%.
Rootsi majanduses on tugevad pidurdumise märgid – nii ettevõtted kui tarbijad näevad enda ees terendamas raskemaid aegu.
Rootsi rahandusminister Anders Borg kärpis reedel järsult Rootsi tuleva aasta majandusprognoosi, põhjendades otsust sellega, et USA ja Euroopa probleemid ei jäta kindlasti puutumata ka ekspordist sõltuvat Rootsit.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.