Reformierakonna fraktsioon alustas eile
arutelude seeriat Eesti ettevõtjatega ja nende esindusorganisatsioonidega Eesti
ettevõtluskeskkonda puudutavate võimalike muudatuste kavandamiseks, teemaks oli
ka sotsiaalmaksu ülempiir, teatas erakond.
“Reformierakond tahab Eesti väljajuhtimiseks praegusest majanduse aeglase kasvu perioodist riigi kulutused oluliselt kokku tõmmata, rakendada kiirelt uut töölepinguseadust ning kujundada maksukeskkonda ettevõtlusele soodsamaks. Eile alustatud arutelude seerialt ootame eelkõige ettevõtjatepoolseid täiendusi, et kokku saaks ühtne ja terviklik ettevõtluskeskkonna pakett,” ütles Reformierakonna fraktsiooni juht Keit Pentus. “Kõrgepalgaliste tippspetsialistide Eestis hoidmiseks ja Eestisse meelitamiseks sotsiaalmaksule ülempiiri seadmine, n.ö. targa majandussektori laiendamise võimalused olidki esimese arutelu peamine sisu.”
„Kui võrrelda Eesti maksusüsteemi teiste riikidega Euroopas ja Ida-Euroopas, siis peaks Eestis kehtima sotsiaalmaksu ülempiir alates 250 000 kroonisest aastapalgast. Sellisel juhul oleks Eesti konkurentsivõimeline riik kõrge lisaväärtusega töökohtade loomisel. Selline muudatus puudutaks positiivselt kuni 300 000 töötajat ja oleks sotsiaalselt õiglane. Ja nende 300 000 töötaja töö on majanduskasvu peamine mootor,“ kommenteeris kohtumisel osalenud Helmese asutaja Jaan Pillesaar.
Pentuse sõnul kohtuti esimestena erinevate teabeäride esindajatega, sest just teabeäri võiks olla üks nendest valdkondadest, mis Eesti SKPsse järjest suurema panuse annaks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kohtumisel osalenud Eesti Fondihaldurite Liidu juhatuse esimehe Kristel Kivinurme sõnul peab kaasaegne riik motiveerima eelkõige tarkade töökohtade kasvu. „Välisinvestoritele on aga näiteks oluline faktiliselt atraktiivne elu-, töö- ja maksu- ning seadusandlik keskkond,” lisas Kivinurm. „Ettevõtluskeskkonna parandamiseks ja investorite ligimeelitamiseks on kindlasti vajalik vabastada maksust väärtpaberitulud, sõlmida topeltmaksustamise vältimise lepingud, vaadata üle erisoodustused ning vabastada käibemaksust ka finantsteenused.”
Eile esitatud ettepanekud olid Reformierakonna fraktsiooni esimehe Keit Pentuse arvates üsna julged ja andsid üksjagu mõtlemisainet edasiseks. Reformerakonna fraktsioon jätkab arutelude seeriat Kaubandus-Tööstuskoja ja Tööandjate esindajatega järgmisel ja ülejärgmisel nädalal.
Seotud lood
Reformierakonna esimees Andrus Ansip
nimetas täna Palmses kogunenud Reformierakonna üldkogul kolme peamist
väljakutset, mis erakonda ees ootavad ning tõi eraldi välja võimu
vahetumise Tallinnas, lisades, et just nende poole vaatavad tänasest
linnavõimust väsinud pealinlased.
Reformierakond kogus 2008. aasta teises
kvartalis eraisikute annetustena 0,27 miljonit, suurimateks annetajateks
olid riigikogu liikmed Urmas Klaas ja Tatjana Muravjova, mõlemad 30 000
krooniga.
Scandagra Eesti AS-i viljaäri juhi Marge Pähkli ja teraviljaostujuhi Urbo Viliberti sõnul kõigub nisu hind praegu kitsas vahemikus ning suuremaid hinnahüppeid ei nähta. Võrreldes eelmise saatega on nisu päevahind langenud ligikaudu 4–5 eurot tonni kohta ning turu peamine fookus on jätkuvalt ilmastikul.