Võimuliidus on kaalumisel maksude tõstmise
idee, mille käigus plaanitakse suurendada käibemaksu määra 18-lt protsendilt
19-le, kirjutas Tööandjate Keskliit, kes enda sõnul suhtub ideesse väga
kriitiliselt.
Praeguses olukorras maksude tõstmine tähendab hinnatõusu hoogustumist ja tugevat survet palkadele, mis kahjustab veelgi majanduskasvu ja tööhõivet ning vähendab meie ettevõtete konkurentsivõimet. Kindlasti ei peaks tõstma käibemaksu, sest see genereerib ainult inflatsiooni, on Tööandjate Keskliidu seisukoht.
Ettevõtluse arengu ja majanduskasvu seisukohast on oluline, et maksukoormus püsiks 30 protsendil SKT-st. Tööandjad ootavad vastust 9. mail peaministrile saadetud ettepanekutele.
Avalik sektor on reeglina tõhus, kui valitsemissektori kogukulutuste keskmine ei ületa 33% sisemajanduse kogutoodangust majandustsükli jooksul. Kui kulutused tõusevad üle kolmandiku SKT-st, tuleb vähendada jooksvaid kulusid, on Tööandjate Keskliidu seisukoht.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tööandjate hinnangul vajab riik erapooletut ja sisulist haldussutlikkuse analüüsi, et otsustada, kui suurt riigi- ja kohaliku omavalitsuse aparaati vajame, milliseid ülesandeid saab ja võib edastada valitsusvälisele või erasektorile ning milliseid üksuseid saab liita või muul moel toimima panna.
Seotud lood
NCC Ehituse juhatuse esimees Toomas Aak
arvas, et käibemaksu kallale ei tasuks minna.
Riigikogu keskfraktsiooni aseesimees Ain
Seppik ütles aripaev.ee-le, et käibemaksu ei oleks vaja muuta.
Riigikogu liige Peeter Tulviste ütles, et
käibemaksu tõstmine oleks üldiste koalitsiooni hoiakute vastu.
Käibemaksu tõstmise ideed pole valitsuses
isegi keegi arutanud, ütles Riias Läänemeremaade nõukogu kohtumisel viibiv
paminister Andrus Ansip aripaev.ee-le.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.