Ajakirjanik Euroopa Liidu uuest heitmekvootide süsteemist: Eestil oleks mõistlik ETS2 vastu võtta
“Eestil oleks mõistlik vastu võtta Euroopa Liidu uus heitmekvootide süsteem ETS2, sest selle tühistamine jätaks riigi ilma märkimisväärsest toetusrahast,” ütles Äripäeva ajakirjanik Karmen Laur hommikuprogrammis.
Äripäeva ajakirjaniku Karmen Lauri sõnul on ETS2 rakendamine Eestile mõistlik otsus.
Foto: Arno Mikkor
Lauri sõnul kaotaks Eesti ETS2 ärajäämise korral kuni 186 miljonit eurot Euroopa Liidu sotsiaalsest kliimafondist. Suurem osa sellest rahast on kavandatud kortermajade renoveerimise toetamiseks.
Kui Eesti tahtmine peaks läbi minema ja kvoodikaubanduse teine osa ehk ETS 2 tühistatakse, jääme ilma kuni 186 miljonist eurost, millest enamik kuluks kortermajade renoveerimisele mõeldud ligi miljardieurosele toetusele.
Energiafirmadele tekitab tuska kõikuv süsinikukvoodi hind. Kuigi Euroopa hakkab süsteemi reformima, ei pruugi ministeeriumi ja energiaeksperdi sõnul pelgalt sellest piisata.
Scandagra Eesti AS-i viljaäri juhi Marge Pähkli ja teraviljaostujuhi Urbo Viliberti sõnul kõigub nisu hind praegu kitsas vahemikus ning suuremaid hinnahüppeid ei nähta. Võrreldes eelmise saatega on nisu päevahind langenud ligikaudu 4–5 eurot tonni kohta ning turu peamine fookus on jätkuvalt ilmastikul.
Eesti majanduses on keerulised ajad - majandus ei kasva, investorid kardavad sõda, tarbijad ostavad üha enam välismaa e-poodidest. Eesti hinnatase päris mitmes kategoorias ületab Euroopa Liidu keskmist. Aga igale langusele järgneb tõus ja pärast vihmaseid päevi paistab taas päike.